Mindenidők melegrekordja dőlt meg Franciaországban – erdőtüzeket és áramkimaradásokat is okoz a hőség

Mindenidők melegrekordja dőlt meg Franciaországban – erdőtüzeket és áramkimaradásokat is okoz a hőség

21:30 Június 24, 2026

Események 0 6 хвилин

Franciaországban új hőmérsékleti rekord született: a meteorológiai mérések 1947-es kezdete óta a keddi nap bizonyult a legmelegebbnek. A rendkívüli hőséget egy olyan éjszaka előzte meg, amely szintén rekordokat döntött, így a lakosság szinte folyamatosan extrém magas hőmérsékletekkel szembesül.

A francia meteorológiai szolgálat, a Météo-France szerdai tájékoztatása szerint a hőhullám a következő napokban tovább erősödhet. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a tartós kánikula jelentős terhelést róhat az egészségügyi rendszerre, miközben fokozza az erdőtüzek és más, a szélsőséges időjárással összefüggő veszélyhelyzetek kialakulásának kockázatát.

Az országos hőmérsékleti mutató, amely a harminc referenciaállomáson mért hőmérsékletek átlaga, kedden 29,8 Celsius-fokra emelkedett a végleges adatok szerint. Ez több mint a korábbi rekordok, a 2019. július 25-i és a 2003. augusztus 5-i 29,4 Celsius-fok.

A legmagasabb értéket, 44,3 Celsius-fokot a délnyugati Pissos településen mérték, Bordeaux közelében.

A már most történelminek számító hőségben Franciaországban szerda a negyedik egymást követő nap, amikor a legmagasabb szintű, vörös riasztás van érvényben, s immáron a 96 megyéből 58-at érint, beleértve az ország nyugati részét, Bretagne-t, Normandiát és a La Manche csatorna partvidékét is, ahol pedig általában mérsékeltebb az éghajlat.

A Météo-France további 31 megyét narancssárga hőségriasztás alá helyezett, így a lakosság több mint 90 százaléka van kitéve szélsőséges hőmérsékleteknek. Szerdán 39–41 Celsius-fokos csúcshőmérsékletekre lehet számítani az ország nyugati és középső felének nagy részén.

Egy, a hőség okozta technika probléma miatt szerda reggel mintegy 68 ezer háztartás maradt áram nélkül Bretagne-ban, az ország nyugati részén, egy transzformátorral kapcsolatos hőmérsékleti incidens miatt – közölte az illetékes Finistere megye prefektúrája. Finistere is ahhoz az 58 megyéhez tartozik, amelyet szerdán vörös hőségriasztás alá helyeztek.

„A baleset oka a jelenleg tapasztalt hőhullámhoz köthető. Az incidens nem okozott sérüléseket” – olvasható a a közleményben. Ez az első ilyen mértékű áramkimaradás a hőhullám kezdete óta.

Az áramszünet kedden kezdődött Quimper városa közelében, ahol 106 ezer háztartásban maradt ki a szolgáltatás, azóta az áram helyreállítása és biztosítása folyamatban van a prefektúra szerint.

A hálózatkezelő állami vállalat, az RTE és az áramszolgáltató Enedis munkatársai egész éjjel dolgoztak, és a lehető leggyorsabb és fokozatos helyreállításon dolgoznak az illetékesek szerint, akik azt ígérik, hogy az érintett háztartások a legkorábban a nap végén tudnak ismét csatlakozni a hálózathoz, az idősotthonokat addig is generátorokkal látták el.

A kánikula miatt az országban több helyen kitörtek az idei első erdőtüzek is, a nukleáris erőművek többsége pedig lassított üzemmódban működik. Emellett jelentős fennakadások és zavarok vannak a munkavégzés, a közlekedés vagy az oktatás terén az egész országban.

A legforróbb országrészben az érettségi vizsgákat egy héttel elhalasztották, az iskolákban a tanítás pedig a szokásosnál előbb, kora délután ér véget. Az állami vasúttársaság (SNCF) több szakaszon is ritkította a vonatokat. Párizsban az Eiffel-torony és a Louvre jelentett be rövidített nyitvatartást a kánikulai napokra. Az Eiffel-torony a hőség miatt délután 4 órakor bezár a szokásos 0 óra 45 perc helyett. A Louvre múzeum a nap legforróbb óráiban tapasztalható emelkedő hőmérséklet és a nehéz látogatási és munkakörülmények miatt szerdától szombatig kivételesen korábban, délután 4 órakor zárja kapuit a megszokott 6 óra helyett. Franciaországban a párizsi régión kívül a leglátogatottabb idegenforgalmi célpont, a normandiai Mont-Saint-Michel honlapján azt javasolja a turistáknak, hogy halasszák el látogatásukat a vörös színű hőségriasztás időszakában.

A Météo-France közlése szerint a júniusban szokatlan és rendkívüli hőség oka, hogy egy hatalmas, Afrikából érkező meleg levegőtömeg helyezkedett el Nyugat-Európa felett, amelyre a magas légnyomás ránehezedik, és a nyomástól még melegebbé válik.

social
Kövessenek bennünket a közösségi oldalakon
subscribe
Szeretnéd olvasni a híreket akkor is, ha nem vagy internetközelben?

Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!

Feliratkozás
subscribe
Feliratkozás
Iratkozzon fel
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a legaktuálisabb hírekről. Mi nem küldünk spam üzeneteket, ugyanis tiszteljük a magánéletét.
A nap hírei