Több millió dolláros sémát lepleztek le „holt lelkekkel” az Egészségügyi Minisztérium egyik szanatóriumában

Több millió dolláros sémát lepleztek le „holt lelkekkel” az Egészségügyi Minisztérium egyik szanatóriumában

12:50 Június 25, 2026

Események 188 4 хвилини

Українська

Az Ivano-Frankivszki régióban a rendvédelmi tisztviselők lelepleztek egy fiktív foglalkoztatási sémát, amely több mint 15,3 millió hrivnyás veszteséget okozott az Egészségügyi Minisztérium egyik speciális szanatóriumában, számolt be az Ukrinform a Legfőbb Ügyészség közleményére hivatkozva.

A nyomozás adatai szerint legkevesebb 37 személyt alkalmaztak fiktíven az intézményben. Különböző pozíciókba regisztrálták őket, munkaidő-nyilvántartásokba vették fel őket, fizetést és bónuszokat számoltak fel nekik. A valóságban ezek az emberek nem teljesítették hivatali kötelezettségeiket. A nyomozás a séma szervezőjének a szanatórium 49 éves főkönyvelőjét tartja, aki közel 20 évig dolgozott az intézményben, és 2023 márciusa óta a gazdasági osztály igazgatóhelyettese lett.

Megállapították, hogy az első fiktív alkalmazottak még 2019-ben jelentek meg, közöttük a tisztviselő ismerősei és rokonai voltak. A vádlott édesanyja ápolónőként volt bejegyezve a kezelési osztályon, fia munkaügyi oktatóként, férje pedig vezető könyvelőként a saját egységében. A nyomozás során kiderült, hogy a főkönyvelő később további két könyvelőt, egy humánerőforrás-felügyelőt és a szanatórium igazgatóját vette fel. Ez lehetővé tette számára, hogy újabb „alkalmazottakat” regisztráljon, elkészítse a szükséges dokumentumokat, benyújtsa azokat az Egészségügyi Minisztériumhoz, és finanszírozást kapjon a költségvetésből.

Fiktív alkalmazottakat kerestek ismerősök, rokonok és az intézmény korábbi alkalmazottai körében. Cserébe hivatalos munkaviszonyt és a nyugdíjjárulék befizetését ajánlották fel nekik.

A nyomozás kimutatta, hogy hamis információkat vittek be a dokumentációba az állítólagos ledolgozott órákról és a munkaköri feladatok ellátásáról, majd a dokumentumokat az igazgató aláírta, a számviteli osztály pedig felszámolta a fizetéseket és a bónuszokat.

A bűnüldöző szervek szerint a bankkártyák, amelyekre a pénzt átutalták, valamint a hozzájuk tartozó hozzáférési kódok a főkönyvelő kezében voltak. A nyomozás megállapította, hogy a nő készpénzt vett fel, és azt szétosztotta a sémában résztvevők között. A 2019-2024 közötti időszakban több mint 15,3 millió hrivnyát folyósítottak jogosulatlanul az állami költségvetésből.

A főkönyvelőt, aki 2023 márciusa óta a gazdasági részleg igazgatóhelyettese lett, valamint a szanatórium igazgatóját, a bérszámfejtőt és a személyzeti felügyelőt az ukrán Büntető Törvénykönyv 191. cikkelyének 4. és 5. része alapján vádolták meg – költségvetési források sikkasztása hivatali visszaéléssel.

A főkönyvelő-helyettest, aki 2023 márciusa óta tölti be a főkönyvelői tisztséget, az ukrán Büntető Törvénykönyv 191. cikkelyének 5. része szerinti bűncselekmény elkövetésével vádolják.

A vádlottak akár 12 év börtönbüntetéssel is szembesülhetnek, bizonyos pozíciók betöltésének jogától való megfosztással, akár három évig, valamint vagyonelkobzással.

A bíróság már óvadék formájában előzetes intézkedést szabott ki a gyanúsítottakra: a főkönyvelő-helyettesre 1,6 millió hrivnya, a többiekre 998,4 ezer hrivnya összegben.

social
Kövessenek bennünket a közösségi oldalakon
subscribe
Szeretnéd olvasni a híreket akkor is, ha nem vagy internetközelben?

Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!

Feliratkozás
subscribe
Feliratkozás
Iratkozzon fel
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a legaktuálisabb hírekről. Mi nem küldünk spam üzeneteket, ugyanis tiszteljük a magánéletét.
A nap hírei