19 ember halála egy katonai ünnepségen – a zászlóaljparancsnok ügye bíróság elé került
A 2025 novemberében a katonai állomány ünnepélyes sorakozója idején mért orosz csapás következtében 19 ember halt meg. A pilóta nélküli rendszerek zászlóaljparancsnoka elleni ügy, aki ezt az ünnepséget szervezte, bíróság elé került, számolt be Ruszlan Kravcsenko főügyész.
A főügyész emlékeztetett arra, hogy 2025. november 1-jén egy orosz rakéta csapódott be a katonai állomány ünnepségének gyülekezési helyszínére. Akkor 19 ember halt meg, köztük 12 katona és 7 civil. További 36 katona megsérült.

A nyomozás megállapította, hogy a zászlóaljparancsnok a zászlóalj létrehozásának évfordulója alkalmából kitüntetéssel egybekötött ünnepélyes rendezvényt szervezett, megsértve a katonai parancsnokság hatályos utasításait, amelyek kifejezetten tiltották az állomány óvóhelyeken kívüli sorakozóját és gyülekezését. A főügyész hangsúlyozta, hogy a légiriadó és rakétafenyegetés kihirdetése után sem sikerült leállítani a rendezvényt, és a katonákat sem oszlatták szét.
Ezenkívül az eseményt megelőző napon hivatalos chat-ben terjesztettek információkat az esemény helyszínéről, időpontjáról, a résztvevők számáról és a lokációról. A nyomozás adatai szerint ezek az adatok az oroszok tudomására jutottak, és felhasználták azokat a rakétatámadás célpontjának tisztázására.
Június 26-án a zászlóaljparancsnok elleni vádiratot bíróság elé terjesztették. A vádlottat a katonai szolgálat gondatlan teljesítésével vádolják, amely súlyos következményekkel járt (Ukrajna Büntető Törvénykönyve 425. cikkelyének 4. része).
Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!
Feliratkozás