У Туреччині після звинувачення сирійця в зґвалтуванні спалахнули антисирійські заворушення
У турецькому місті Кайсері в неділю ввечері спалахнули антисирійські заворушення. Поліція затримала 474 людини. У понеділок демонстрації поширилися на інші регіони, зокрема на Стамбул. Водночас у відповідь антитурецькі демонстрації почалися в Сирії. Учасники акцій у Туреччині підпалили будівлі, у яких проживають сирійські мігранти, та сирійські магазини.
У Кайсері заворушення спалахнули після того, як у соціальних мережах поширилась інформація про те, що правоохоронці заарештували чоловіка, якого звинувачують у зґвалтуванні своєї 7-річної двоюрідної сестри (також сирійки) у громадській вбиральні на ринку в густонаселеному сирійцями районі Данішментгазі, інформує CNN .
Обурені місцеві жителі вийшли на вулиці, громили магазини, якими керують сирійці, підпалювали автомобілі та автобуси. За даними місцевих ЗМІ, під час заворушень постраждали 14 поліцейських і пожежник.
У соцмережах з’явилися кадри про підпалені магазини та автомобілі.
Міністр внутрішніх справ Туреччини Алі Єрлікая повідомив, що сирійця арештували, дитина поміщена під опіку. А місцеві жителі, за його словами, «які пошкодили будинки, місця роботи й транспортні засоби сирійців, поводилися протизаконно, демонструючи поведінку, несумісну з людськими цінностями».
Як повідомляє Medyanews, під опіку держави було взято не лише потерпілу дитину, але й її братів, сестер та батьків. Усіх вивезли в безпечне місце, їм надається психологічна допомога. Як зазначає видання, у соціальних мережах почали поширюватися новини про те, що дівчинка розумово відстала і 26-річний родич лише допомагав їй у вбиральні, а потім обійняв. І саме цей момент хтось зняв на відео, яке обурило місцевих жителів. Наразі офіційні джерела не коментують інцидент.
Губернатор провінції Кайсері закликав мешканців «поводитися спокійно, з поміркованістю, зберігаючи здоровий глузд».
«Не можна розпалювати ксенофобію та ненависть до біженців у нашій країні, бо це не приведе до позитивних результатів», – заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Він також звинуватив антимігрантську опозицію в розпалюванні напруги.
Водночас найбільша опозиційна політична сила – Республіканська народна партія – звинуватила в насильстві самого Ердогана. На думку її представників, він перетворив Туреччину на «табір для біженців», ігноруючи соціальні, політичні, економічні та демографічні проблеми, викликані зростанням кількості іноземних громадян. Партія закликала уряд опублікувати реалістичний графік репатріації біженців.
Після згаданих заворушень у Кайсері в неділю ввечері демонстрації почалися ще в кількох містах, зокрема й столиці країни. Як повідомляє France24, у вівторок влада посилила охорону консульства Сирії в Стамбулі.
Туреччина приймає більше сирійських біженців, ніж будь-яка інша країна. Згідно з останніми даними, тут проживають приблизно 3,5 мільйона сирійців. З іншого боку, Туреччина тривалий час працює з повною соціальною інтеграцією сирійських біженців. Це, а також занепад економіки призвели до того, що сирійські біженці стали цапами відбувайлами. Тож протягом останніх років у державі посилились антисирійські настрої.
Тим часом багато сирійців звинувачують турецьку владу в расистському ставленні. Багато людей скаржаться, що сирійські діти не можуть ходити до школи, оскільки, згідно із законодавством країни, мають право відвідувати навчальні заклади лише в тому районі, де були зареєстровані з самого початку. А у зв’язку з руйнівним землетрусом багато біженців покинули свої колишні місця проживання.
Заворушення в Кайсері відгукнулися і в Сирії. У місті Атареб, яке зараз перебуває під контролем турецьких військ, спалахнули антитурецькі виступи, демонстранти вимагали виведення турецької армії. Місцевий житель розповів CNN, що військові використовували димові шашки та стріляли в повітря, щоб розігнати натовп.
У Газавії на північному заході Сирії протестувальники зняли турецький прапор з військового об’єкта. На одному зі спільних прикордонних переходів з Туреччиною, як видно на світлинах, що поширюються в соцмережах, знятий турецький прапор було замінено стягом Вільної сирійської армії.
Національна коаліція сирійських революційних та опозиційних сил – найбільша організація, яка представляє сирійську опозицію, – у понеділок закликала сирійців, що живуть по обидва боки кордону, виявляти стриманість. «Єдиними, хто виграє від хаосу, порушень і безладу, будуть терористичні організації», – ідеться в заяві Національної коаліції.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися