Протягом 1000 днів повномасштабної війни щотижня в Україні в середньому гинули або отримували поранення щонайменше 16 дітей
Через посилення атак сім’ї з дітьми готуються до вже третьої зими у складних умовах.
За останніми перевіреними даними, щонайменше 2406 дітей загинули або були поранені з моменту ескалації війни в Україні майже тисячу днів тому. Крім жертв серед дітей, а це 659 загиблих і 1747 поранених — щонайменше 16 дітей щотижня, — мільйони українських дітей продовжують жити в умовах непевності через постійні атаки.
Лише минулого тижня мати та її троє дітей, найменшому з яких було всього два місяці, загинули внаслідок удару по житловому будинку в місті Кривий Ріг, що в центрі України. Діти в Донбаському регіоні на сході країни вже понад 10 років живуть посеред конфлікту.
Діти потерпають від безперервних бойових дій, тривалих переміщень та серйозної нестачі основних ресурсів, зокрема безпечної води, електрики та інших життєво необхідних медичних і соціальних послуг. Посилення атак в Україні з липня цього року різко збільшило кількість жертв серед цивільного населення та пошкодження інфраструктури.
«Ціна, яку платять діти, є приголомшливою і неприйнятною, — заявила Виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел. — Діти гинуть у своїх ліжках, у лікарнях та на дитячих майданчиках, залишаючи сім’ї спустошеними через втрату молодих життів або серйозні поранення».
Атаки також сильно порушили надання послуг водопостачання, опалення та електропостачання. З 22 березня по 31 серпня 2024 року удари по енергетичній інфраструктурі по всій Україні знищили дев’ять гігават електрогенеруючої потужності. Це приблизно половина з того, що потребує Україна в зимові місяці.
«Мільйони дітей живуть у постійному страху, багато з них проводять до шести годин на день у сховищах під звуки повітряної тривоги, — сказала Рассел. — Без постійної та посиленої підтримки дітей психологічні травми цієї війни будуть даватися взнаки через покоління».
З серпня 2024 року близько 170 000 людей змушені були залишити свої домівки на сході країни, багато хто з них були евакуйовані із зони інтенсивних бойових дій. Ці люди долучилися до майже 3,6 мільйона, які залишаються переміщеними всередині України, і понад 6,75 мільйона, які знайшли притулок за її межами. У Європі дев’ять з десяти біженців з України — це жінки та діти.
У прифронтових регіонах майже три мільйони людей потребують тепла, безпечної води та медичної допомоги, оскільки школи та лікарні продовжують бути мішенями. За даними ООН, за останню тисячу днів щонайменше 662 медичних і 1496 освітніх закладів були пошкоджені або повністю знищені.
Приблизно 1,7 мільйона дітей не мають доступу до безпечної води, а 3,4 мільйона — до централізованої санітарії, що підвищує ризик захворювань на тлі зниження температури повітря.
«Школи, лікарні та цивільна інфраструктура — це не просто будівлі; це життєво важливі об’єкти та символи надії на відновлення та стійкість дітей, — підкреслила Виконавча директорка ЮНІСЕФ. — Українські діти мають бути захищені від жахів цієї війни. Світ не може мовчати, поки вони страждають».
Незважаючи на величезні виклики, ЮНІСЕФ та його партнери залишаються на місцях, надаючи екстрену медичну допомогу, психологічну підтримку, освіту та основні послуги тим, хто найбільше цього потребує. У 2024 році гуманітарний заклик ЮНІСЕФ на суму 633,6 мільйона доларів для дітей в Україні та тих, що живуть як біженці у сусідніх країнах, залишається недофінансованим на 30 відсотків.
ЮНІСЕФ продовжує закликати дотримуватися міжнародного гуманітарного права, захищаючи дітей та інфраструктуру, що є критично важливою для їхнього виживання. Потрібно негайно припинити використання вибухових пристроїв у населених пунктах та не допускати решти серйозних порушень прав дітей.
Разом зі своїми партнерами ЮНІСЕФ продовжує підтримувати негайні заходи з порятунку життів, одночасно закладаючи основи для довгострокового відновлення та сталості змін в Україні.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися