За контрабанду сигарет до тюрми. Невідкладний законопроект вже на розгляді у Раді
В Україні вже десять років як скасовано кримінальну відповідальність за незаконне переміщення товарів через державний кордон України. Тоді ввели таке послаблення заради того, щоб зменшити тиск влади на бізнес, а справи про контрабанду не застрягали на розслідуваннях і судових розглядах, а винні скоріше притягалися до відповідальності, хоча й тільки адміністартивної. При цьому це спростило конфіскацію контрабандних партій товарів, адже не треба було чекати розгляду справ у суді.
Однак, за ці 10 років при зростанні контрабанди кількість конфіскованих товарів не зросла, а злочинні організовані групи посилили свою роботу. Адже уникають слідчо-розшукових дій, сміливо задіюють посадових осіб і вчиняють більш зухвалі злочини. Такі послаблення привели до справжнього розквіту контрабандних потоків через українські кордони. В офісі генпрокурора говорять про збитки 45 млрд на рік через несплату митних платежів, а президент каже про збитки державі 300 млрд грн.
Повернення кримінальної відповідальності
У квітні президент вніс на розгляд ВР законопроект, яким вводиться кримінальна відповідальність за контрабанду. Також у парламенті є зареєстровані ще кілька схожих законопроектів. Причина – збільшення контрабанди підакцизних товарів, і збільшення чорної частки цього ринку. В першу чергу йдеться про цигарки. За даними Kantar Україна, рівень нелегальної торгівлі ними у 2021-му сягнув понад 12,8%. Бюджет недоотримав понад 5 млрд грн минулого року, а в цьому році прогнозують втрати на рівні 12 млрд грн.
Схожа ситуація і з імпортом техніки, одягу, ліків та інших товарів. Данило Гетьманцев, голова профільного комітету з питань фінансів каже, що контрабанда набула такого розмаху, що вже загрожує нацбезпеці. Саме тому замість нинішньої конфіскації та штрафів будуть впроваджувати більш суворі покарання.
Контрабанда, як і різниця з прогнозованим куросм валюти, негативно впливає на очікувані надходження від митниці. Отже, влада розраховує, що успішна боротьба з контрабандою мала б перекрити «дірку» в бюджеті.
Штраф 2 млн грн або за грати
Згідно з законопроектом номер 5420 пропонується ввести кримінальну відповідальність за будь-яку товарну контрабанду з виділенням в окрему статтю контрабанду акцизних товарів.
Штрафи будуть 340-680 тис грн або позбавлення волі від 3 до 6 років за контрабанду обсягом 56,75-454 тис грн. Таку контрабанду вважатимуть контрабандою у значних обсягах.
Якщо ж контрабанду у значних обсягах вчиняє раніше судима особа, чиновник або група осіб за попередньою змовою, того штраф зросте до 2 млн грн, а строк ув’язнення складе 6-11 років з конфіскацію майна та правом обіймати посади.
Такі суворі покарання Денис Монастирський, голова профільного комітету, пояснює тим, що обсяги штрафів мають бути суттєвими для тих, хто займається контрабандою.
Однак, напередодні другого читання розміри штрафів можуть бути змінені, пише Анна Родічкіна на сайті Економічна правда.
Як у сусідів?
Саджають за грати за товарну контрабанду, в тому числі підакцизних товарів у Словаччині, Угорщині, Польщі, Румунії, Литві, Швеції, Німеччині та Італії.
Звідки береться і куди їде контрабанда
Найпопулярніший контрабандний товар — це цигарки. За словами Сергія Данченка, спікера державної прикордонної служби, в Україну нелегальні цигарки приїжджають з Білорусі, Придністров’я, Росії. А з України сигарети намагаються провести через європейські кордони, так як акциз там вищий і на різниці в ціні можна добре заробити. Основний пункт призначення — Польща, а також інші європейські сусіди України.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися