Гігантський офшорний скандал торкнувся лідерів багатьох країн

Гігантський офшорний скандал торкнувся лідерів багатьох країн

10:55 Жовтень 6, 2021

Події 1886 8 хвилин

Magyar

Міжнародна група журналістів-розслідувачів опублікувала аналіз найбільшого за десятиліття витоку даних з офшорів. Зокрема, він виявляє приховані активи, що утримуються за кордоном, 35 глав держав та урядів і понад 300 впливових політиків. Серед фігурантів лідер Росії Володимир Путін, президент України Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Чехії Андрій Бабіш та експрем’єр Великобританії Тоні Блер. Скандал, який називають «Досьє Пандори» (Pandora papers), може мати серйозні наслідки як у внутрішній, так і зовнішній політиці.

Після «Панамських документів» – «Досьє Пандори»

У квітні 2016 року так званий витік «Панамських документів» викликав значний міжнародний резонанс: було опубліковано 11,5 млн документів – загалом 2,6 терабайта даних. Більшість пов’язані з панамською компанією Mossack Fonseca, яка здійснювала офшорну фінансову та юридичну діяльність від імені близько 300 000 суб’єктів господарювання в основному з метою ухилення від сплати податків та/або відмивання грошей. Через скандальну справу компанія збанкрутувала, її керівники були заарештовані, а багато інших осіб притягнуті до кримінальної відповідальності, кожен у своїй країні.

Днями громадськості стали відомі результати аналогічного витоку даних. «Досьє Пандори» пов’язане не з однією, а з 14 компаніями, що в основному займаються фінансовою чи юридичною діяльністю. Загалом це 11,9 млн документів, або 2,94 терабайта даних. Їх проаналізували близько 650 членів Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). Значна частина цих даних складається з письмових документів, але є серед них і багато зображень, відео та аудіозаписів.

Більшість компаній-фігурантів базуються в Панамі та на Британських Віргінських островах, але документи торкаються й тих, що зареєстровані в Гонконзі, на Сейшельських островах та в США.

Порівняно з попередніми витоками даних у 2010 році, випадок, який називають «Досьє Пандори», є найбільшим.

У документах фігурують імена Путіна, Бабіша, Зеленського та Тоні Блера

«Досьє Пандори» розкриває важливу інформацію про активи кількох впливових людей або важливих осіб, пов’язаних з ними. З’явилися нові дані про активи 35 правлячих чи колишніх урядів/глав держав та понад 300 впливових політиків.

Найцікавішими фактами є такі:

  • Імовірна коханка президента Володимира Путіна, Світлана Кривоногих, має близько 100 млн доларів активів. Найбільшим активом жінки з бідним сімейним походженням, яка раніше працювала прибиральницею, є багатоквартирний будинок у Монако за 4 млн доларів, вона володіє також акціями гірськолижного курорту, банку та яхтою. Усі ці активи Кривоногих придбала через офшорну компанію. Квартира в Монако стала її власністю у 2003 році, через кілька днів після народження спільної з Володимиром Путіним дочки. До речі, документи містять також імена кількох впливових олігархів та політиків, близьких до президента Росії.
  • Прем’єр-міністр Чехії Андрій Бабіш купив особняк на Французькій Рив’єрі за 22 млн доларів у 2009 році через офшорну компанію. Те, що високопосадовець є багатою людиною, не секрет: він керує повною мережею компаній і є п’ятою найбагатшою особою в Чеській Республіці з активами в 3,5 млрд доларів. Однак останній витік інформації є незручним, оскільки французький замок не входить до декларації про майно політика, який проводить кампанію за прозорість та справедливе оподаткування.
  • Президент України Володимир Зеленський, у свою чергу, під час передвиборчої кампанії також обіцяв викорінити токсичну корупцію в країні (маючи на увазі насамперед діяльність Петра Порошенка) і навіть оголосив війну офшорним інтересам. Завдяки цьому він здобув блискавичну перемогу на виборах 2019 року, заручившись підтримкою 73% громадян. «Досьє Пандори», однак, показує, що в Зеленського теж була незадекларована офшорна компанія, яку швидко, за тиждень до перемоги на виборах, переписали на ім’я Сергія Сефіра, його близького друга та колишнього продюсера.
  • Президент Азербайджану Ільхам Алієв і його родина мають нерухомість у Великобританії. Загалом вони володіють близько 17 об’єктами, зокрема офісним комплексом вартістю 33 млн фунтів стерлінгів, названим на честь 11-річного Гейдара Алієва. Цей випадок є незручним для британців, бо прозорість щодо нерухомості, яка належить офшорним компаніям, давно стала актуальною темою в країні, оскільки зарубіжний спекулятивний попит останнім часом значно підвищив ціни на житло та його оренду.
  • Як і Алієв, король Йорданії II. Абдулла бін Аль-Хусейн також інвестував у нерухомість. Починаючи з 1999 року, він придбав близько 15 об’єктів через офшорні компанії в Малібу, Каліфорнія, та в Аскоті й Лондоні, Великобританія. Король Абдулла теж може постраждати від витоку інформації, оскільки у 2020 році оголосив боротьбу з офшорними інвестиціями.
  • Тоні та Чері Блер, колишній прем’єр-міністр Великобританії і його дружина, у 2017 році придбали нерухомість у Лондоні на суму 6,45 млн фунтів стерлінгів. Операція відбулася шляхом купівлі офшорної компанії, яка володіла нерухомістю, а не безпосередньо активом, що заощадило 312 000 фунтів стерлінгів податку. За словами Чері Блер, усе відбулося на законних підставах. Вони сплатять податки, якщо майно буде продане, а її чоловік не мав нічого спільного з угодою.
  • Окрім того, було виявлене приховану власність кенійської родини, пакистанських олігархів та офшорне майно чотирьох угорських бізнесменів.

Це не обов’язково нелегально, але такі справи майже ніколи не залишаються безкарними.

Утім сам факт того, що хтось зберігає свої гроші в офшорних компаніях, інвестуючи за кордоном, у більшості країн не є незаконним.

Джерело: portfolio.hu

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня