В Гаазі пройшла зустріч щодо воєнних злочинів у війні Росії проти України
Вчора в Гаазі зустрілися представники групи держав, які працюють разом для розслідування військових злочинів, скоєних після вторгнення рф в Україну. Слідчі працюють на тлі постійних закликів суспільства притягнути винних у звірствах до відповідальності.
У вівторок, 31 травня в Агентстві судового співробітництва Європейського Союзу (Eurojust) проходила координаційна зустріч, у якій брали участь члени спільної слідчої групи разом із прокурором Міжнародного кримінального суду Карімом Ханом. Про це повідомляють EuroNews.
Вторгнення в Україну широко засуджується як незаконний акт агресії з боку рф. Російських військових звинувачують у вбивствах мирних жителів у передмісті Києва в Бучі, а також у зґвалтуванні та сексуальному насильстві над жінками та дівчатами в окупованих містах.
Російським військам також пред’явлено звинувачення у неодноразових нападах на цивільну інфраструктуру, включаючи лікарні, театр в заблокованому Маріуполі, який використовувався як укриття, і залізничний вокзал Краматорська, звідки намагалися виїхати сотні мирних жителів.
Розслідування Associated Press знайшло докази того, що в результаті теракту 16 березня у Маріупольському театрі загинуло близько 600 людей всередині та зовні будівлі.
Президент України Володимир Зеленський засудив очевидні напади на цивільне населення як “геноцид” і воєнні злочини. Президент США Джо Байден також публічно назвав президента рф владіміра путіна “воєнним злочинцем”, якого слід притягнути до суду. Водночас москва заперечує, що її війська несуть відповідальність за будь-які подібні дії.
На засіданні спільної слідчої групи у вівторок брали участь представники України, Литви та Польщі. Робочу групу було створено наприкінці березня, за декілька тижнів після того, як МКС розпочав розслідування в Україні за підтримки десятків його власних держав-членів.
Керівник МКС Карім Хан вже відвідав частину території України, зокрема Бучу, а в різних регіонах країни працює його команда, що збирає докази.
Повідомляється, що серед присутніх на зустрічі в Гаазі була генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова. Її офіс розпочав понад 8 тисяч кримінальних розслідувань, пов’язаних із війною, і виявив понад 500 підозрюваних, у тому числі російських чиновників, військових командирів і пропагандистів.
Минулого тижня у першій подібній справі, пов’язаній з вторгненням рф, український суд засудив полоненого російського солдата до найвищої міри покарання у вигляді довічного ув’язнення за вбивство цивільного.
Ще двох військових у вівторок засудили до 11 з половиною років за участь в обстрілі навчального закладу в місті Дергачі Харківської області.
Аналітики, однак, попереджають, що процес здійснення правосуддя буде тривалим і складним. Слідчі мають не лише зібрати воєдино криміналістичні та інші докази, а й прагнути встановити тих, хто замовив звірства чи знав про них і не вжив заходів, щоб запобігти чи покарати їх: такі люди кваліфікуються як особи з “командною відповідальністю”.
Зустріч у Гаазі – не єдине місце, де міжнародні розслідувачі домагаються встановлення справедливості. Прокуратури Польщі, Німеччини, Литви, Латвії, Естонії, Франції, Словаччини, Швеції, Норвегії та Швейцарії розпочали власне розслідування.
Також набирають обертів заклики створити спеціальний трибунал для суду над росією за злочин агресії в Україні. МКС не може здійснювати це самостійно, оскільки ані рф, ні Україна не є членами суду.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися