Драма угорського альпініста Сіларда Шугайди

Драма угорського альпініста Сіларда Шугайди

10:52 Травень 29, 2023

Події 1726 10 хвилин

Magyar

У суботу на горі Еверест розігралася справжня драма. Команда непальських рятувальників, яка шукала зниклого угорського альпініста Сіларда Шугайду, заявила, що вони змушені припинити пошуки, оскільки знайти альпініста немає надії. На цьому етап наземних пошуків завершився. Експедиція дійшла до жахливого кінця для Сіларда та його родини.

Сілард Шугайда з горою Еверест висотою 8848 метрів на задньому плані

Сілард Шугайда з горою Еверест висотою 8848 метрів на задньому плані

Із середи майже всі угорці були схвильовані та стурбовані через Сіларда Шугайду. За новинами про угорського альпініста стежило і міжнародне альпіністське товариство. Видання Origo Sport підсумувало події минулих днів.

У рамках експедиції Kyocera Everest Expedition 2023 Сілард Шугайда поставив собі за мету досягти гори Еверест без використання додаткового кисню та використання висотних транспортних засобів. Згідно з планом, альпініст досяг табору 2 на висоті 6400 метрів у неділю, а в понеділок заночував у таборі 3 на висоті 7200 метри. Звідти у вівторок уранці він піднявся до табору 4 на висоті 7950 метрів, де встановив свій одномісний намет.

Він вирушив на вершину у вівторок увечері, о 21:05 за непальським часом, за ідеальних погодних умов. Однак замість встановлених десятихвилинних інтервалів GPS-трекер альпініста надсилав сигнали лише епізодично, а в деяких випадках нове визначення положення не надходило протягом чотирьох годин.

Сілард Шугайда з горою Еверест позаду

Водночас він двічі зайшов на свій супутниковий телефон. Вперше він зателефонував групі підтримки з вершини так званого балкону на висоті 8450 метрів у середу вранці о 8:00 за непальським часом. Він рухався повільно, але стабільно. Вдруге він зателефонував, коли знаходився біля підніжжя Південного піку, що на висоті 8630 метрів, о 13:30 за непальським часом у середу. Тоді він повідомив, що фізично почувається добре, але сходження було важким. Водночас він був упевнений, що досягти вершини та безпечно повернутися до табору 4 цілком реально.

Після цього голосовий контакт із альпіністом більше не встановлювався.

Через чотири години його трекер надіслав сигнал із висоти 8720 метрів. А потім, через дві години, о 19:30 за непальським часом, із висоти 8795 метрів.

Це висота сходинки Гілларі. Вершина знаходиться всього за 53 метрів звідси, і, судячи з руху альпініста до цієї точки, підйом мав тривати близько півтори години. Це була остання локація, трекер більше не надсилав сигналів позиції.

За даними супутникового датчика, найвища досягнута висота становила 8795 метрів. Якщо пізніше ці дані підтвердяться, можна буде стверджувати, що Сілард Шугайда – перший угорський альпініст, який досяг такої висоти без додаткового кисню.

Угорська ресурсна група в четвер уранці дізналася, що Сілард Шугайда знаходиться приблизно на висоті 8780 метрів, біля підніжжя сходинки Гілларі, і розпочала організацію пошуків альпініста.

Шерпи на Евересті, посередині Ріта Камі, котра була на вершині Евересту 28 разів, що вважається рекордом

Команда, яка бачила чоловіка, повідомила, що його можна було чітко ідентифікувати за одягом. Коли вони проходили повз нього, він подавав ознаки життя, але були ознаки обмороження та висотного набряку мозку.

Виникає питання, чому команда, що спускалася, не допомогла угорському альпіністу в біді. Світ високих гір, особливо восьмитисячників, діє за іншими правилами, а Еверест – мабуть, узагалі окремий світ.

Команда, яка бачила Шугайду, складалася з шерпів і їхніх так званих клієнтів – комерційних альпіністів. Більшість клієнтів — «цивільні», з фізичними властивостями трохи кращими за середні, але переважно з мінімальним досвідом альпінізму або взагалі без нього.

У цих випадках шерпа відповідає тільки за свого клієнта, оскільки від нього залежить життя клієнта, який платить.

Виходячи зі сказаного, Шугайда лежав не біля протоптаних слідів вздовж натягнутих мотузок, а трохи далі, на скелі, і наблизитися до нього за таких обставин було неможливо, небезпечно для життя. Група зафіксувала, де саме бачила угорського альпініста, а потім продовжила свій шлях униз, допомагаючи змученим «аматорам».

Увечері ресурсна група домовилася з непальською агенцією, яка забезпечувала базовий табір Сіларда Шугайди, що в четвер уранці вони спробують злетіти на гелікоптері на таку висоту, з якої зможуть побачити угорського альпініста. Одночасно домовилися відправити трьох шерпів, які, в ідеалі, мали дістатися до нього вже у четвер увечері.

«Реально, дуже мала ймовірність того, що Сіларда знайдуть живим на такій висоті, однак я сподіваюся та вірю в чудеса», — повідомила в четвер увечері Тімеа Легінді, речниця експедиції, дружина Сіларда Шугайди.

Пошукова група, звісно, ​​вирушила. Команда з трьох осіб складалася з шерпів високого рівня.

На висоту 6400 метрів шерпи піднялися на гелікоптері. Від другого табору, розташованого там, до четвертого, що на висоті 7950 метрів, вони дісталися за сім годин.

Тут на них у наметі чекав четвертий шерпа із помічником. Після короткого відпочинку, коли вітер дещо стих, через дві години після прибуття, о 19:15 за непальським часом, команда з трьох осіб вирушила в напрямку сходинки Гілларі.

Вони йшли всю ніч, але не знайшли Сіларда Шугайду у вказаному місці, тож почали прочісувати територію від сходинки Гілларі аж до вершини й назад. Територію навколо сходинки Гілларі ретельно обстежили, як і всі можливі лінії падіння праворуч і ліворуч від дороги, як із непальської, так і з тибетської сторони.

Потім обстежили ділянку під сходинкою на висоті 8750 метрів, але альпініста не знайшли. Відтак, після консультації з ресурсною групою, було прийняте спільне рішення припинити пошуки.

Немає сумнівів, що шерпи зробили все, щоби знайти Сіларда Шугайду.

Альпініст Ласло Пінтер, член угорської комунікаційної групи Сіларда Шугайди, теж підтвердив це в інтерв’ю радіостанції Sportrádió.

«Слід зазначити, що це не Альпи, тут немає гірської рятувальної служби, кожен сам відповідає за своє життя. Якщо дорогою знаходять альпініста, який потрапив у біду, оцінюють, чи є можливість допомогти. Це можливо, лише якщо альпініст, який потрапив у біду, може ходити. Якщо ні, його залишають там. Це звучить жорстоко, але в цій місцевості один невірний крок може означати смерть. Також важливо додати, що його побачив шерп, який допомагав 60-річній китаянці спускатися з гори».

У професійних колах Сілард Шухайда вважався підготовленим і надзвичайно витривалим альпіністом. Але, провівши 72 години в смертельній зоні без кисню, неможливо вижити. Альпіністам та пошуковій групі відомо про це, тому подальші пошуки припинили.

Origo Sport

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня