Китаянка подала до суду на Британську секретну службу

Китаянка подала до суду на Британську секретну службу

15:38 Липень 15, 2023

Події 962 6 хвилин

Magyar

Британська секретна служба зобов’язана звітувати перед парламентом, якщо серед лобістів, які крутяться навколо депутатів, виявляються іноземні шпигуни або агенти. Це випадок китайської бізнесвумен, яка не здається і судиться зі шпигунським агентством, оскільки її бізнес процвітає.

Секретна служба може опинитися в скрутному становищі, адже їй треба буде доводити в суді, що пані Лі справді є китайською шпигункою.

59-річна Крістін Лі володіла кількома освітніми, юридичними та тренінговими компаніями, переважно в Бірмінгемі, але з минулої осені була змушена закрити або продати низку підприємств. Свою останню компанію вона продала в листопаді минулого року.

Як стверджує жінка, причиною вимушеного продажу стало те, що британська спецслужба назвала її підозрюваною в шпигунстві й це підірвало ділові контакти, які вона раніше налагодила.

Звинувачення були висунуті членам парламенту в січні минулого року. Крістін Лі перебувала під наглядом спецслужб, але її не затримували й не допитували про зв’язки з Комуністичною партією Китаю.

«Коли з’явилася новина про те, що секретна служба оголосила мене шпигункою китайської державної партії, мої ділові контакти заморозилися. Клієнти були налякані, а люди, з якими я перебувала в хороших стосунках протягом багатьох років, дистанціювалися від мене», – скаржиться вона.

Пані Лі живе у Великобританії вже 30 років. Бізнесвумен, яка є кваліфікованим юристом, була шанованим членом британсько-китайської громади і з’являлася на публіці з кількома главами урядів. Зокрема зустрічалася з прем’єр-міністеркою Терезою Мей. Пані Лі можна було побачити також у компанії прем’єр-міністра Девіда Кемерона та колишнього лідера опозиційної Лейбористської партії Джеремі Корбіна. Для повноти картини є також кадри з президентом Китаю Сі Цзіньпіном.

У повідомленні МІ5 для парламенту з питань безпеки згадується ймовірна китайська шпигунка на ім’я Соліхалл, котру спецслужба ідентифікує як пані Лі.

Підставою для підозри є те, що вона нібито зробила жартівливе зауваження ще у 2007 році, що провела б китайських депутатів до британської палати громад. На жаль, жінка сказала це в аеропорту, коли поверталася з поїздки до Пекіна. Тож спецслужби витлумачили ці слова так, ніби Лі прилетіла для виконання місії Комуністичної партії.

Для порівняння: зараз у законодавчому органі є лише один член парламенту китайської національності – Алан Мак, який нетривалий час працював в уряді Бориса Джонсона. Зважаючи на те, що в країні проживає пів мільйона етнічних китайців, важко вважати одну людину в палаті громад, яка складається з 650 членів, масовою інфільтрацією.

Отже, якщо завдання Лі у 2007 році полягало в тому, щоб наповнити британський законодавчий орган китайцями, то вона зробила це дуже погано.

На думку Лі, члени британської китайської громади все одно аполітичні, їх цікавлять лише сім’я та бізнес.

Тим часом Лондон і Пекін конфліктують через перенесення китайського посольства до величного палацу біля Тауерського мосту. Китай подав заявку на цю будівлю, але не отримав її.

Пані Лі деякий час була юридичним радником китайського посольства, що є законною діяльністю. Однак колишній командувач розвідки каже, що міністри й депутати продемонстрували неприйнятну байдужість та безвідповідальність, терпляче ставлячись до зростання китайського впливу.

Лорд Джонатан Еванс, баронет Вірдейл, який очолював розвідку і службу національної безпеки у 2007– 2015 роках, вважає, що китайське втручання в останні роки сягнуло неприпустимого рівня.

Якщо суд задовольнить позов Лі, тягар доведення ляже на МІ5

Доля позову наразі невідома, але якщо суд відбудеться, то саме розвідувальне співтовариство має довести, що попередження про небезпеку, винесене Лі, було обґрунтованим. У такому разі Лі не зможе вимагати відшкодування матеріальних і моральних збитків.

Велике питання полягає в тому, чи може такий позов бути поданий з міркувань національної безпеки. Адвокат Лі налаштований дуже оптимістично, оскільки, на його думку, британська демократія не має права приховувати справу й таким чином завдавати шкоди корисному члену суспільства.

Оскільки заява все ще є новою, невідомо, чи буде пані Лі домагатися фінансової компенсації, чи задовольниться моральною реабілітацією, тобто визнанням того, що вона не шпигувала. Але може йтися про подання обох позовів разом.

 Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня