karpat.in.ua

На Буковині чоловіка шпиталізували з підозрою на правець

У Чернівецькій області зареєстрували випадок підозри на правець — гострої інфекційної хвороби, яка часто призводить до смерті. Наразі 45-річного інфікованого чоловіка шпиталізували. Фахівці встановлюють шлях інфікування.

Про це повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Чоловік звернувся до лікарів зі скаргами на гнійну рану стопи. Згодом у нього з’явились тризм м’язів обличчя, напруження м’язів шиї, плечового поясу та потилиці. Наразі він перебуває у лікарні, де отримує необхідну допомогу. Зокрема, йому ввели протиправцевий імуноглобулін.

Відомо, що упродовж останніх 10 років щеплення від правця чоловік не отримував. Наразі фахівці Чернівецького обласного центру контролю та профілактики хвороб встановлюють шлях інфікування.

За інформацією МОЗ, за 11 місяців 2023 року в Україні зареєстрували 6 випадків правця в Україні: по одному у Вінницькій, Івано-Франківській, Львівській, та Черкаській областях та 2 випадки на Миколаївщині.

Більше про хворобу

Це захворювання, що передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин.

Правець не передається від людини до людини — лише внаслідок травмування, коли пошкоджуються шкіра та слизові оболонки. Тоді у рану можуть потрапити спори збудника.

Симптоми правця такі:

Перші симптоми правця можуть з’явитися протягом 3–21 дня після інфікування. У разі їхньої появи потрібно негайно звернутися до лікаря.

Правець може призвести до смерті. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті майже стовідсоткова. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі — від 10% до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я.

Єдиний спосіб захистися від правця — вакцинація. Імунітет після захворювання не формується, і є ймовірність повторного зараження, тому вакцинація необхідна, навіть якщо людина вже хворіла.

Згідно з національним календарем щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. З 26 років планова ревакцинація для дорослих обов’язкова кожні 10 років.

У МОЗ наголосили, що країна забезпечена безоплатною вакциною: 294 800 доз вакцини АКДП, 388 900 — АДПм та 124 500 — АДП.

Джерело