Через 60 років таємницю смерті студентів-альпіністів розгадали

Через 60 років таємницю смерті студентів-альпіністів розгадали

10:47 Липень 13, 2020

Події 4338 6 хвилин

Magyar

Дев’ять осіб, що входили до туристичної групи Ігоря Дятлова, загинули внаслідок сходу лавини, повідомив у суботу на пресконференції заступник начальника управління Генпрокуратури в Уральському федеральному окрузі (УрФО) Андрій Кур’яков, остаточно пояснивши причину загибелі туристів узимку 1959 року на Північному Уралі.

Усі травми загиблих «мають ті ж ознаки, що й травми альпіністів, які потрапили під лавину», пояснив Кур’яков.

2 лютого 1959 року на перевалі на Північному Уралі поблизу гори Холатхал загинула група з дев’яти студентів на чолі з Ігорем Дятловим. Обставини цієї трагедії залишалися оповитими таємницею не один десяток років. Група складалася з десяти людей: п’ятеро були студентами Уральського технічного коледжу 4–5-х курсів, троє – новоспеченими випускниками коледжу, а керівник Ігор Дятлов – 5-курсником того ж навчального закладу.

Пізніше до них приєдналася ще одна людина – гірський екскурсовод туристичної бази Куровська. Група збиралася здійснити 350-кілометрову подорож на лижах за два з половиною тижні та зійти на дві уральські гірські вершини.

Своїм походом студенти хотіли вшанувати XXI з’їзд Комуністичної партії, але так ніколи й не повернулися.

У лютому 2019-го, через 60 років після загадкової загибелі туристів, Генеральна прокуратура оголосила розслідування справи Дятлова.

За словами Кур’якова, травми туристів піддали порівняльному аналізу під час ревізії. Смерть загиблих, за винятком трьох людей, була спричинена замерзанням.

Експерти, які розслідували трагедію, визначили, що туристам довелося вийти з намету через лавину, що зійшла у зв’язку з різким погіршенням погоди. «Покинувши намет, група разом без паніки відійшла на 50 метрів. Вони пішли до кам’яного пасма. Це природний обмежувач лавини. Вони зробили все абсолютно правильно. І тут друга причина, чому група не повернулася. Коли вони розвернулися, то не побачили намету», – розповів Кур’яков. «У ту ніч видимість була від 6 до 16 метрів, а туристи відійшли на 50. Вони не бачили свого намету, тому заблукали», – додав він.

За версією експертизи, туристи пройшли близько 30 метрів, зупинилися біля кедра й розпалили багаття. Але воно прогоріло тільки півтори години. Там на місці від холоду загинуло двоє туристів. Решта розділилися. Підгрупа, до якої входив Дятлов, стала повзти до намету по своїх слідах. Туристи замерзли відразу, коли вийшли із зони лісу: там була температура мінус 40–45°С з пронизливим вітром.

Друга підгрупа з чотирьох людей пішла в тому ж напрямку й заглибилася в сніг, унаслідок чого триметровий шар снігу зрушився з місця й похоронив їх під собою. Травми, яких зазнали туристи, пояснюються тиском на тіла кількох тон снігу.

Генпрокуратура назвала розслідування трагедії, що трапилася понад 60 років тому та ввійшла в суспільну свідомість як таємниця Дятлова, завершеною.

Протягом останніх десятиліть було багато спроб пояснити причину масової загибелі туристів за дивних обставин. Дехто стверджував, що на них напали злочинці-втікачі, убили місцеві жителі або ж що між ними спалахнула суперечка і вони кинулись один на одного. Були також припущення, що їхні тіла могли розірвати дикі тварини.

З’явилися й такі пояснення, які могли б стати кадрами науково-фантастичних фільмів, головним чином тому, що трупи, котрі лежали розкиданими, мали дивні ушкодження, деяких частин тіла не вистачало, а на шкірі були незрозумілі знебарвлення.

Висувалися різні версії причин трагедії, але жодна з них повністю не пояснювала те, що сталося. Гору Отортен на Північному Уралі, де в лютому 1959 року загинула група туристів, на честь лідера експедиції назвали перевалом Дятлова.

Джерело: origo

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня