Після виконання першого завдання росіяни шантажують завербованих людей, що повідомлять про них в СБУ — Нєбитов

Після виконання першого завдання росіяни шантажують завербованих людей, що повідомлять про них в СБУ — Нєбитов

08:45 Березень 26, 2025

Події 360 3 хвилини

Magyar

Серед завербованих росіянами українців не фіксують проросійських або українофобських настроїв. Зазвичай, люди роблять це за гроші або через шантаж.

Про це розповів заступник голови Нацполіції — начальник кримінальної поліції Андрій Нєбитов.

За його словами, активна фаза вербування українців почалася з квітня 2024-го, коли збільшилася кількість підпалів релейних шаф, автомобілів військових і волонтерів.

Нєбитов каже, що в жодному з випадків поліція не виявила проросійських або українофобських настроїв у виконавців цих злочинів. Зазвичай роблять це за грошову винагороду, яку їм обіцяють. Також є випадки вербування на компроматі. Наприклад, збирають особисту інформацію і погрожують її оприлюднити, як було з дівчиною в Тернополі.

Чоловікам росіяни спочатку дають дрібне завдання, наприклад, сфотографувати якесь приміщення, а потім маніпулюють тим, що надіслані фотографії з даними людини можуть передати Службі безпеки України або Національній поліції для притягнення людини до відповідальності. Після цього вимагають зробити більш вагомі для них заходи по диверсійних діях або терористичних актах.

«Щойно люди роблять те, що їм кажуть, у куратора з’являється на кожного компромат. Тому наступним завданням може бути уже все в комплексі: знайти автівку, купити бензин і спалити. Якщо хтось відмовляється, вони цій людині погрожують, що передадуть інформацію правоохоронцям», — каже Нєбитов.

Також заступник голови Нацполіції впевнений, що якщо спецслужби не будуть своєчасно виявляти такі агентурні мережі, то завдання будуть ускладнюватись.

«Спочатку були релейні шафи і автівки, приміщення поштових і банківських відділень, сільради. Далі можуть бути мости чи якісь інші об’єкти», — додав він.

Нєбитов розповів, що правоохоронці спочатку знаходили інформацію про можливе вербування в Telegram-каналах, де пропонують наркотики та де є наркозалежні люди. Потім спецслужби росії почали вербувати українців у групах соцмереж та навіть на українських сайтах.

Загалом від початку року в Україні задокументували 26 кримінальних правопорушень за статтею 258 Кримінального кодексу України — терористичний акт. До вчинення 6 терористичних актів встановили причетність 10 підлітків. 12 терактам по країні запобігли, тобто злочин не доведено до логічного завершення.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1
Новини дня