Вбивче фото, або незаконний бізнес на диких тваринах на Закарпатті

Вбивче фото, або незаконний бізнес на диких тваринах на Закарпатті

15:09 Серпень 5, 2020

Події 4677 5 хвилин

Використання диких тварин для заробітку на фото з ними заборонено Статтею 23 ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження». Однак, у курортних зонах часто з’являються люди, які пропонують туристам сфотографуватися з мавпочками, екзотичними рептиліями та навіть занесеними у Червону книгу України представниками фауни. Не оминули такі підприємливі особи і Закарпаття.

2 серпня у групі Зберегти Пікуй-Save Pikuy в соцмережі Facebook було опубліковано фотографії червонокнижного пугача, який сидить на повідку на руці у чоловіка. Згідно з повідомленням, світлини зроблені у Пилипці наприкінці липня та на початку серпня цього року. В контексті публікації йдеться про експлуатацію птаха для заробітку на бажанні туристів сфотографуватися з ним.

Екоактивістів обурює відкрите й неодноразове порушення закону та нещодавній звіт Державної екологічної інспекції Закарпаття про відсутність на території гідрологічної пам’ятки природи «Шипіт» червонокнижних тварин, яких незаконно використовують з метою отримання прибутку. Водночас, автори допису просять очільника Державної екологічної інспекції України Андрія Мальованого звернути увагу на можливу змову Закарпатської екоінспекції, керівництва нацпарку і місцевої поліції з експлуататорами пугача.

Світлини з прив’язаним до руки птахом з’являються у мережі не вперше. Про можливість за окрему плату сфотографуватися у Пилипці з пугачем Смерекою написано у статті про привабливість Шипоту, опублікованій 16 лютого 2020 року на сайті Gal.Net. В тексті згадується про вартість такої розваги: «100 гривень, хоча, якщо добре поторгуватись, можна зійтись і за 40 гривень».

Чому комерційні фото з тваринами – погана розвага

Пугач – нічна істота, яка у світлу пору доби спить. Натомість, «фотомодель» змушена «позувати» на руці весь день, що збиває біоритми птаха та призводить до постійного стресу. Спеціалісти стверджують, що це пряма загроза для здоров’я і життя будь-якої тварини. У небезпеці перебувають також мавпочки, папуги, крокодили та інші представники фауни, яких тягають на повідку по пляжах, людних вулицях та інших місцях скупчення туристів задля заробітку. Такий спосіб отримання прибутку заборонений Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження».

Рідкісними представниками флори і фауни також опікується ЗУ «Про Червону книгу України». У Статті 20 цього Закону йдеться про відповідальність за незаконне використання його об’єктів, а також за вчинення інших дій, що завдають шкоди червонокнижним видам.

До протиправної експлуатації тварин відноситься також неналежне утримання дельфінів та їх використання у розважальних шоу у дельфінаріях.

Розмір компенсації за шкоду, завдану занесеним у Червону книгу України видам, встановлює Кабмін. У випадку з пугачем винна особа чи підприємство/організація може сплатити 10 500 грн. Загроза життю дельфіна «коштує» 100 000 грн.

Якщо ви стали свідком незаконної експлуатації тварин з метою одержання прибутку…

Якщо вам або у вашій присутності запропонували за гроші сфотографуватися з дикою твариною, яка перебуває в неналежних умовах, викликайте водночас поліцію та Державну екологічну інспекцію для перевірки наявності:

· дозволу від Мінприроди на утримання тварини в неволі;

· документів про право власності на тварину;

· ліцензії на ведення підприємницької діяльності чи реєстраційного свідоцтва;

· документа, що засвідчує особу підприємця.

Якщо правопорушення стосується свійської тварини, замість екологів потрібно викликати Держспоживслужбу.

Відсутність хоча б одного з наведених у переліку документів є підставою для складання на порушника відповідних протоколів. Втім, на практиці добитися покарання горе-підприємців досить важко. Незаконний бізнес процвітає, ставлячи під загрозу рідкісну фауну Закарпаття.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня