Влада Лівану знала про небезпеку потенційного вибуху у Бейруті, але за 6 років так нічого і не зробила
Перші особи Лівану вже на офіційному рівні визнали, що нещодавній надпотужний вибух у порту Бейруту, у результаті якого загинули, щонайменше, 157 осіб, понад 5 000 громадян отримали поранення та близько 300 000 громадян залишилися без даху над головою, був передбачуваний, і про нього чиновників неодноразово попереджали контрольно-інспекційні органи.
Генеральний директор ліванської митниці Бадрі Дахер заявив місцевому телеканалу LBCI, що за останні кілька років його відомство відправило у судові органи шість документів, у яких вони попереджали про те, що у бейрутському порту міститься значна кількість хімічних матеріалів, які становлять велику небезпеку для міста в цілому.
Мова, за його словами, йшла про 2 тис. 750 тонн нітрату амонію, який «небезпечно зберігався на складі у порту». З вантажного судна MV Rhosus, яке пришвартувалося у Бейруті ще у 2013 році, вантаж був переміщений на склад порту з міркувань безпеки і повинен був бути утилізований або перепроданий.
«Ми просили владу організувати його реекспорт або утилізацію, але цього не сталося. Ми залишаємо на розсуд експертів і всіх зацікавлених осіб право вирішувати, чому так вийшло», – зазначив начальник ліванської митниці.
Інформаційне видання Reuters з посиланням на джерело у бейрутському порту, повідомило про те, що контролюючі органи в останній раз провели інспекцію вантажу нітрату амонію якраз шість місяців тому і попередили владу міста: якщо хімікати НЕ перемістити зі складів, то вони «підірвуть весь Бейрут».
Інше джерело повідомило ЗМІ, що кілька урядовців і суддів були попереджені про хімікати, але «не вжили абсолютно нічого для їх утилізації».
До речі, фахівці до тепер виясняють, що саме викликало вибух нітрату амонію, для займання якого потрібно дуже висока температура. Версія про зварювальні роботи на території порту є однією із але не остаточною.
Тим часом, інформація про те, що недбалість уряду, можливо, зіграла вирішальну роль у найгіршому вибуху в історії Бейруту, викликала новий гнів по відношенню до політичного класу Лівану серед простого населення, яке вийшло на акції протесту через триваючу економічну кризу, яка занурила половину країни у практично безвихідні злидні.
Як зазначає видання Guardian, у середу, 5 серпня маніфестанти у центрі Бейруту напали на колону колишнього прем’єр-міністра Лівану Саада Харірі і вступили у зіткнення з його охоронцями.
Поряд з цим, з розбитих ударною хвилею балконів уже звисають петлі з табличками, де написано «Чиї голови полетять?». Слова «Готуйте петлі!» широко поширилися у ліванських соціальних мережах, як відзначають коментатори, символізуючи лють, що охопила ліванців слідом за першим потрясінням і хвилею горя.
У середу ввечері уряд Лівану заявив, що правоохоронці вже помістили певну кількість посадових осіб порту Бейрута під домашній арешт в очікуванні розслідування. Їх докладно допитають на предмет того, як вибухонебезпечні матеріали стали зберігатися і знаходилися багато років менше ніж у 100 метрах від житлових кварталів міста.
Кабінет міністрів країни також оголосив двотижневий надзвичайний стан у столиці Лівану, і цим фактично передав військовим усі повноваження з контролю за поточною ситуацією у Бейруті.
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися