У Таїланді проходять найбільші за останні роки акції протесту
У Таїланді цими днями проходить найбільші з 2014 року акції протесту за участі десятків тисяч учасників, з яких значна частина – це студенти. Найбільша з них проходить саме у столиці країні – Бангкоці.
Власне, самі протести розпочалися ще у лютому, після того як була розпущена опозиційна партія «Анакхот Май» (Вперед у майбутнє) – третя за чисельністю у парламенті і, яка користувалася широкою підтримкою серед молоді, оскільки у ній бачили новий «подих» у політиці замість звичної риторики влади.
Однак пандемія коронавірусу на кілька місяців припинила будь-які масові виступи. Але, як тільки їх зняли, незадоволені одразу ж вийшли на вулиці і продовжили маніфестації.
Станом на сьогодні, у протестувальників три головні вимоги. Це відставка уряду, нова конституція, припинення переслідування опозиції. Однак, судячи з деяких гасел, у останні дні з’явилося і четверта вимога – реформа монархії у плані обмежень повноважень короля. Остання вимога – особливо делікатна тема, враховуючи те, що за образу Його величності, який має напівбожественний статус, закон визначає до 15 років в’язниці. Правда, після сходження на трон у 2016 році нового короля Махи Вачіралонгкорна (Рами Х) цей захід не застосовували, але він залишається у законодавстві.
Також, серед вимог протестувальників щодо корони – виведення з прямого підпорядкування короля двох армійських підрозділів, обмеження його права контролювати великі королівські володіння, а також – утриматися у майбутньому від схвалення військових переворотів. Останнє пов’язано з перебувають зараз при владі у Таїланді урядом генерала Прают Чан-Оча, який прийшов до влади у 2014 році в результаті перевороту, чиєї відставки вимагають маніфестанти.
За деякими відомостями, королівський дім негласно попросив місцеві ЗМІ не публікувати інформацію про вимоги студентів щодо реформи монархії.
Одночасно з прихильниками реформ на вулиці Бангкоку вийшли і ті, хто підтримує поточний стан справ. Демонстрація на підтримку короля пройшла учора, 16 серпня поряд із мітингом прихильників змін. «Можна виступати проти кого завгодно, крім монарха, його ми не маємо права чіпати», – заявили роялісти. Також вони пообіцяли уважно стежити за студентами і повідомляти поліцію, якщо помітять неповагу до монархії.
Влада реагує на протести досить м’яко. Віце-прем’єр Таїланду генерал Править Вонгсувон заявив сьогодні, 17 серпня, що громадяни мають право проводити мітинги і висловлювати свою думку, якщо це не обмежує права інших людей, повідомляє тайська газета Bangkok Post.
Але, поряд з цим, трьох лідерів протестів все ж затримали за звинуваченнями у підбурюванні до заколоту і порушення заборони на масові збори, проте незабаром усі вони були відпущені.
Відповідаючи на запитання журналістів, віце-прем’єр все ж погодився, що конституція королівства дійсно потребує змін, при тому, що вона була прийнята зовсім недавно, – у 2017 році. Втім, Таїланду не звикати до поправок в основний закон – з моменту скасування абсолютної монархії в 1932 році нову конституцію змінювали вже двадцять разів.
Тим часом присутні у монумента Демократії у Бангкоку маніфестанти заявляють, що нікуди не підуть, поки влада не виконає їхні вимоги. Судячи з усього, уряд не готовий застосувати силу, побоюючись зростання невдоволення у країні, чиє економічне становище погіршилося через коронавірусні обмеження, і, особливо, це стосується туристичного сектору (ВВП королівства у другому кварталі 2020 року скоротився на 12,2%, – а це рекордне падіння з 1998 року).
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися