Спроба державного перевороту у Туреччині – в одному з масових судових процесів були винесені серйозні вироки
У четвер Суд в Анкарі виніс рішення щодо 475 підозрюваних у справі про спробу державного перевороту в липні 2016 році: щонайменше два десятки багатократних довічних термінів, – повідомляє турецьке державне інформаційне агентство Anadolu.
Крім деяких цивільних осіб, фігурантами справи були в основному військові, включаючи колишніх генералів, командирів, полковників, підполковників та майорів, а також пілотів.
Їх звинуватили в заволодінні авіабазою Акінджи поблизу Анкари, яка служила командним центром для спроби державного перевороту, або у тому, що вони були задіяні у здійсненні змови, націленої на перехоплення влади. Згідно з обвинувальним висновком, будучи учасниками міжнародного руху, очолюваного мусульманським проповідником Фетхуллахом Гюленом, – якого турецька влада вважає безпосереднім організатором перевороту, – здійснили замах на президента Реджепа Таїпа Ердогана, навмисно вбили 77 людей і спробували підірвати конституційний лад у країні.
На думку турецького керівництва, мережа Гюлена, який проживає в США, впродовж багатьох років проникала в державний та приватний сектори, готуючись до повалення влади.
У ніч на 15 липня 2016 р. обвинувачені захопили будівлю військового штабу та державних ЗМІ, – TRT в Анкарі, а в Стамбулі вони перекрили перший Босфорський міст. Учасники військового перевороту вийшли із казарм на броньованій техніці, після чого їхні винищувачі та вертольоти обстріляли будівлю парламенту, а також дорогу біля президентського палацу і штаб-квартири спецназу та поліції Анкари. Глава держави закликав цивільне населення вийти на вулиці, що врешті-решт запобігло військовому перевороту.
У четвер суд засудив чотирьох цивільних обвинувачених, – Кемаля Батмаза, Хакана Чичека, Харуна Бініса та Нуреттіна Орукаяким – яким інкримінують керівництво спробою державного перевороту, до 79-кратного довічного позбавлення волі.
Загалом до того ж покарання було засуджено 19 осіб, включаючи пілотів, що обстріляли будівлю парламенту, – Хасана Хюсню Балікчі та Хюсейна Тюрка. За інші злочини вони поголовно були покарані додатковим 3901 тюремним роком. Крім них, щонайменше семеро людей отримали довічне ув’язнення особливої важкості.
Анкара вилучила з конституції та скасувала смертну кару в 2004 році з надією на вступ до Європейського Союзу. Натомість уряд прийняв так зване довічне ув’язнення особливої важкості, що ускладнює долю засуджених через низку обмежень.
Із 475 підсудних 365 перебували під вартою в слідчому ізоляторі, а шестеро втікачів все ще перебувають у розшуку. До останніх належить начальник оперативного управління спроби перевороту Аділ Оксюз і сам Гюлен, який роками живе в добровільній американській еміграції, та, у свою чергу, заперечує будь-яку причетність до планування чи організації того, що сталося в Туреччині чотири роки тому. У четвер суд відокремив справи Гюлена та Оксюза від колективного позову.
Розправа з боку уряду після інциденту зі спробою перевороту дуже вдарила і продовжує вражати не тільки безпосередньо його учасників, але й імовірних членів та прихильників гюленістського руху. Протягом останніх чотирьох із половиною років влада Туреччини повільно, крок за кроком, арештувала сотні тисяч та засудила до тюремного ув’язнення десятки тисяч людей, включаючи військових, поліцейських, суддів, прокурорів, лікарів, учителів, бізнесменів та журналістів.
У зв’язку зі спробою перевороту 2016 року було ініційовано 289 позовів, більшість з яких на сьогодні уже закриті.
Джерело: mti
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися