Ісламська держава готувалася застосувати хімічну зброю в Європі

Ісламська держава готувалася застосувати хімічну зброю в Європі

09:54 Липень 15, 2022

Події 1348 7 хвилин

Magyar

Влітку 2014 року лідер “Ісламської держави” Абу Бакр аль-Багдаді скликав таємну зустріч із експертом зі зброї, знаннями якого лідер терористів точно хотів скористатися.

Його гостем був невисокий чоловік, який нещодавно вийшов на свободу після багатьох років перебування в американських та іракських в’язницях. Але до арешту Саліх аль-Забаві був поважним іракським чиновником: інженером, який отримав освіту в Росії та колись допомагав будувати великий арсенал хімічної зброї Саддама Хусейна, − пише The Washington Post.

Багдаді зустрівся із 52-річним Сабаві, щоб запропонувати йому роботу. Він запитав його, чи зможе той, маючи відповідне обладнання та ресурси, виготовити таку саму зброю для Ісламської держави? Відповідь Сабаві, – згідно з пізнішим звітом розвідки про зустріч, – була «так», він міг це зробити та багато іншого.

Так розпочався план створення найбільшого арсеналу хімічної та біологічної зброї, який коли-небудь збирала терористична група. Протягом шести місяців під керівництвом Сабаві «Ісламська держава» виробляла іприт, а також наповнені хлором бомби та ракети.

Вони вибрали б найлегшу ціль

Однак амбіції Сабаві та Багдаді були набагато ширшими, згідно з нещодавно оприлюдненими деталями збройової програми Ісламської держави. Звіти іракської курдської розвідки, отримані співробітниками The Washington Post, проливають нове світло на роль Сабаві, а також на таємничу постать, відому як Абу Малік, у терористичній групі та амбітний план лідерів Ісламської держави розробити та застосувати зброю масового знищення в Іраку і за його кордонами.

Розслідування ООН, яке моніторить мільйони сторінок записів “Ісламської держави” в пошуках доказів військових злочинів угруповання, також виявило нову інформацію. Крім того, кілька нинішніх і колишніх офіційних осіб США вперше детально розповіли в довідкових інтерв’ю газеті про терміново сплановану військову операцію, проведену в 2015 році силами спеціальних операцій США за допомогою курдських пешмерга (збройних сил іракського курдського регіону і розвідки США-ред.), щоб убити Сабаві та знищити програму озброєння до того, як вона досягне належного рівня розвитку.

У 2014 році за допомогою електронного спостереження офіційні особи США дізналися, що Сабаві працює над новою потужною зброєю, використовуючи надзвичайно малі дози смертоносного ботулотоксину та рицину, а також планує виробляти біозброю із сибірською виразкою. Ботулінічний токсин, нервово-паралітичний агент, який виробляється з бактерій, що викликають хворобу ботулізм, досліджувався Сполученими Штатами та Радянським Союзом як потенційна зброя під час холодної війни. Рицин – отрута, отримана з касторових бобів, використовувався радянською владою для політичних убивств.

За даними нинішніх і колишніх джерел у розвідці США, намір Сабаві полягав у створенні значного запасу численних хімічних і біологічних матеріалів, які той міг би використовувати у військових операціях і терористичних атаках на великі європейські міста.

Західна Європа однозначно була вибрана мішенню, − заявив високопоставлений чиновник розвідки США, знайомий з операціями “Ісламської держави”. Як і кілька інших офіційних осіб США та Іраку, він на умовах анонімності розповів про подробиці, отримані в результаті секретних операцій спостереження за терористами.

Ми знаємо, що їх також цікавили американські військові бази в Європі чи практично де завгодно. Зрештою, вони вибрали б найлегшу ціль, − зазначив він.

Злочинну мережу вдалося ліквідувати вчасно

Американські аналітики та експерти відзначають, що Сабаві, видно, не пройшов спеціальної підготовки щодо експериментів із сибірською виразкою чи щодо біологічних токсинів, таких як рицин, тому йому, ймовірно, знадобилися місяці експериментів, щоб створити придатну до використання (біологічну) зброю. Але в 2014 році, коли «Ісламська держава» практично контролювала Мосул і всі його ресурси, він міг подумати, що має достатньо часу.

Поки тривало прослуховування телефонних розмов, очолювана США коаліція почала боротьбу за повернення територій, окупованих “Ісламською державою”, включаючи Мосул, який був повністю звільнений у 2017 році. Однак питання щодо усунення загрози хімічної зброї не могло чекати. Американська розвідка змогла відстежити, куди і коли він переїжджає зі своєї лабораторії в Університеті Мосула до свого будинку в житловому районі під назвою Аль-Мітак, приблизно за шість км від нього.

Одного дня наприкінці січня 2015 року Сабаві повертався з роботи додому з одним зі своїх синів, коли американський безпілотник завдав ракетного удару по їхній машині, убивши обох пасажирів.

Послідували нові атаки, націлені на мережу лабораторій і виробничих центрів Сабаві. За словами двох офіцерів американської розвідки, знайомих з операцією, лабораторія Мосульського університету виявилася найскладнішою ціллю, оскільки кампус розташований у густонаселеному районі міста.

До кінця 2016 року всі відомі об’єкти Ісламської держави з виробництва хімічної зброї були знищені, а більшість високопоставлених учасників було вбито або взято в полон. Зі звільненням Мосула через кілька місяців активна фаза програми практично завершилася.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня