Közel ötmillió hrivnyás visszaélésre derült fény egy kárpátaljai gyermekkórházban
Újabb költségvetési csalást lepleztek le Kárpátalján az egészségügyi beszerzések területén. Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU), a Gazdaságbiztonsági Hivatal és az ügyészség nyomozása szerint egy gyermekkórház igazgatója és feltételezett bűntársa mintegy 5 millió hrivnya állami forrást sikkasztott el egy komputertomográf és a hozzá tartozó berendezések beszerzése során.
A nyomozás adatai szerint a gyanúsítottak már a közbeszerzési eljárás előtt kiválasztották a nyertes céget, majd a piaci árnál jelentősen magasabb összegért vásárolták meg az orvosi berendezést. A hatóságok szerint a kiválasztott vállalkozásnak hatszor is lehetőséget biztosítottak a pályázati dokumentáció módosítására, és közel 32 millió hrivnyáért szereztek be olyan tomográfot és tartozékokat, amelyek egy része nem rendelkezett minőségi tanúsítvánnyal.

A beszerzést részben a helyi költségvetésből, részben pedig támogatási forrásokból finanszírozták. Az igazságügyi szakértői vizsgálat ugyanakkor megállapította, hogy az azonos felszereltségű berendezés valós piaci értéke nem érte el a 27 millió hrivnyát, vagyis a közbeszerzés során csaknem 5 millió hrivnyás kár érte az államot.
A két gyanúsított ellen jelentősen nagy értékű költségvetési pénzek elsikkasztása miatt emeltek vádat. A bűncselekményért akár 12 év szabadságvesztés, vagyonelkobzás és közhivatal viselésétől való eltiltás is kiszabható. A nyomozás továbbra is folyamatban van.
Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!
Feliratkozás