Понад 100 000 жителів Мексики протестують проти змін у виборчій агенції
У більш ніж 100 містах відбулися демонстрації проти нещодавньої зміни виборчої служби країни, яка, за словами чиновників, може ускладнити чесні та вільні вибори.
Понад 100 000 людей вийшли на вулиці Мексики в неділю, щоб протестувати проти нових законів, які гальмують національне виборче агентство, що, за словами демонстрантів, є відмовою від зусиль президента послабити опору демократії.
У відтінках рожевого, офіційного кольору контролю за виборами, який допоміг покласти край однопартійному правлінню два десятиліття тому, протестувальники заповнили центральну площу столиці, Мехіко, і скандували: «Не чіпайте мій голос».
Протестувальники заявили, що намагаються надіслати повідомлення президенту Андресу Мануелю Лопесу Обрадору, який підтримує заходи та живе в національному палаці на краю площі.
Вони також спілкувалися безпосередньо з Верховним судом країни, який, як очікується, розгляне оскарження капітального ремонту в найближчі місяці. Багато хто вважає цей момент критичним випробуванням для суду, який став об’єктом критики з боку президента.
Протестувальники також скандували в неділю вранці: «Я вірю в суд».
За кілька годин до офіційного початку демонстрації обслуга, багато з яких носили сорочки з чіткими комірцями та панамські капелюхи, вишикувалися біля елітних кафе та сіли снідати на терасі з видом на резиденцію уряду.
Але на вулицях панував тривожний настрій.
«Я сама оплатила свої витрати та своє перебування, але це мене не турбує, я б зробила це та багато іншого для своєї країни», — сказала 75-річна Марта Офелія Гонсалес, яка прилетіла з Масатлана, що на узбережжі штату Сіналоа, і носив солом’яний козирок, щоб закрити караюче сонце.
За її словами, вона прийшла, бо боїться, «ми втратимо демократію і станемо диктатурою».
Президент стверджує, що зміни заощадять мільйони доларів і покращать систему голосування. Проте представники виборчих органів кажуть, що капітальний ремонт ускладнить гарантування вільних і чесних виборів — у тому числі на вирішальних президентських виборах наступного року.
«Це наша остання надія», — сказав Гваделупе Акоста Наранхо, колишній лівий конгресмен і один з організаторів демонстрації. «Ми хочемо захистити автономію суду, щоб він міг визнати ці закони неконституційними». В іншому випадку пан Акоста Наранхо сказав: «нам доведеться провести вибори з частковим і обмеженим арбітром».
Наразі невідомо, скільки людей протестували по всій країні — демонстрації були організовані у понад 100 містах — хоча лише в Мехіко їх кількість перевищувала 100 000, повідомили організатори та місцеві чиновники.
Серед протестів нависло нещодавнє засудження в залі суду Брукліна Хенаро Гарсіа Луни , колишнього високопосадовця мексиканських правоохоронних органів, якого визнали винним в отриманні хабарів від картелів. Цей вирок, який широко розглядається в Мексиці, як такий, що завдає шкоди одній з опозиційних партій, пов’язаних з з демонстрацією в неділю.
Пан Гарсіа Луна понад десять років обіймав високопоставлені посади в сфері безпеки під керівництвом двох президентів консервативної Партії національної дії — Вісенте Фокса та Феліпе Кальдерона — обидва з яких публічно закликали громадян взяти участь у протесті.
Вулиці, якими гуляли протестувальники в неділю, були вистелені плакатами з обличчям пана Гарсіа Луни та словом «винний».
Президент припустив, що протестувальники мотивовані бажанням повернути країну в руки корумпованих лідерів минулого.
«Вони з’являться, тому що є корумповані інтереси, які хочуть повернутися до влади, щоб продовжувати красти», — сказав пан Лопес Обрадор на нещодавній прес-конференції. «Тож не намагайтеся сказати, що ми дбаємо про демократію, а про те, що демократії завдано шкоди».
Це був другий раз за чотири місяці, коли мексиканці вийшли на демонстрацію на підтримку контролю за виборами, яка, за словами президента та його прихильників, перетворилася на роздуту бюрократію, захоплену політичними інтересами.
«У нього занадто багато влади, спотвореної влади», — сказав Педро Мігель, журналіст лівої газети La Jornada, який називає себе «бойовиком» політичного проекту президента. Пан Мігель розкритикував агентство за надто високу оплату своїх керівних органів, включаючи бонус після відставки.
«Це марш на захист цієї премії та цих жалюгідних зарплат», — сказав він про демонстрацію в неділю.
Заходи, прийняті законодавчим органом минулого тижня, скоротять штат агентства, підірвуть його автономію та обмежать його можливості покарати політиків, які порушують виборче законодавство. Представники виборчих органів кажуть, що капітальний ремонт також усуне більшість працівників, які безпосередньо спостерігають за голосуванням і встановлюють виборчі дільниці по всій країні.
«Це загрожує дійсності самих виборів», — сказав Лоренцо Кордова, президент агентства, в інтерв’ю.
Акція протесту відбувається в той час, коли країна готується до початку президентської кампанії 2024 року, на тлі серйозних питань щодо того, чи має побита та зароджена опозиція можливості завоювати розчарованих виборців.
«Це важлива перевірка того, наскільки вони здатні мобілізувати свою базу», — сказала Бланка Ередіа, професор Мексиканського центру досліджень і викладання економіки, маючи на увазі сторони, які виступають проти пана Лопеса Обрадора, відомого за ініціалами AMLO. .
За словами аналітиків, у неділю натовп був достатньо великим, щоб припустити, що багато мексиканців прагнуть підтримати свої інституції та вилити свій гнів на президента.
Пані Гонсалес із Масатлана сказала, що не голосувала за пана Лопеса Обрадора, «тому що мій мозок все ще працює».
Залишається незрозумілим, чи зможе опозиція використати цю озлобленість у своїх виборчих інтересах.
«Все, що вони мають, — це настрої проти AMLO», — сказав професор Ередіа про сторони, які виступають проти пана Лопеса Обрадора. «Якщо вони хочуть отримати більше виборців, які не просто проти AMLO, їм знадобиться позитивний проект — план для країни».
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися