
У Сербії протестують десятки тисяч людей. ВІДЕО
Десятки тисяч студентів та інших протестувальників зібралися в суботу в Крагуєваці (Центральна Сербія), щоб висловити невдоволення діями уряду. Організатори кажуть, що це може бути найбільша антиурядова демонстрація з часу падіння навісу на залізничному вокзалі в Новому Саду 1 листопада минулого року, коли загинуло 15 осіб.

Студенти чотири дні йшли пішки з Белграда й Ніша на півдні Сербії до Крагуєваца, щоб узяти участь у суботній демонстрації, під час якої головні транспортні розв’язки міста були перекриті на 15 годин.
15 лютого в Сербії відзначається День державності. Цього дня в 1804 році почалося перше сербське повстання проти турків, а в 1835-му в Крагуєваці була прийнята перша демократична конституція, що поклала початок сучасній сербській державі.
З нагоди Дня державності в Сремській Митровиці у Воєводині відбудеться урочиста церемонія за участю президента Александара Вучича. У рамках заходу буде прийнята Декларація про невід’ємність Воєводини від Сербії, що фактично стане підтвердженням положень конституції.
Протести почалися після того, як 1 листопада обвалився навіс залізничного вокзалу в місті Новий Сад, унаслідок чого загинуло 15 людей.
Компетентні органи звинуватили в цій справі 13 осіб у недбалості та створенні небезпеки, а прокуратура Нового Саду почала розслідування можливої корупції під час реконструкції.
Після трагедії студенти університетів, учителі, актори, фермери та інші громадяни розпочали акції протесту. Вони вимагають знайти і притягнути до відповідальності винних в трагедії, оприлюднити документи, що стосуються реконструкції залізничного вокзалу, покарати тих, хто нападав на протестувальників в останні місяці, звільнити студентів і викладачів, яким були пред’явлені звинувачення у зв’язку з протестами, а також збільшити фінансування вищої освіти на 20%.
За словами урядовців, вимоги вже виконані, оскільки відповідні органи продовжують оприлюднювати документи про ремонтні роботи, розпочато кримінальне переслідування тих, хто нападав на протестувальників, завдяки втручанню президента Олександра Вучича звільнено заарештованих студентів і викладачів, а фінансування вищої освіти збільшено на 20% шляхом перерозподілу бюджетних коштів. Тож подальші протести є невиправданими.
Однак студенти кажуть, що не всі їхні вимоги були виконані. Наприклад, будівельники, які підтримують протестувальників, вважають, що досі відсутні ключові документи, які могли б показати, хто несе відповідальність за трагедію.
Будівля залізничного вокзалу в Новому Саду, відкрита в 1964 році, ремонтувалася в кілька етапів протягом 2021–2022 років, а 2024-го роботи продовжилися. У липні міністр будівництва Горан Вєсіч оголосив, що реконструкція завершена і вся будівля знову готова до використання.
Після інциденту урядовець подав у відставку, але заявив, що не вважає себе відповідальним за трагедію. Однак мер міста Новий Сад і прем’єр-міністр узяли на себе відповідальність. Мілан Джурич та Мілош Вучевич оголосили, що залишають свої посади, наприкінці січня. Відставка прем’єр-міністра має бути прийнята парламентом, а відтак обраний новий прем’єр-міністр, інакше, відповідно до закону, треба проводити дострокові вибори.
Джерело: MTI

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися